Vissza

NYERŐ­MAGYAROK.eu — Az ember a siker mögött

Aerowaves

Budapest

Élen táncolnak

A brit táncélet egyik kulcsfigurája, John Ashford kortárs tánc producer a kilencvenes évek elején nagyot álmodott, és elhatározta, hogy egységbe szervezi Európa legjobbjait. Miért ne, gondolhatta, alapított már kultikus helyet pezsgő táncélettel, jól ismerte az élvonal tagjait, akik rendszeresen vendégeskedtek bázisán, a londoni The Place-ben. Az általa 1996-ban életre hívott Aerowaves koreográfusokat, programszervezőket és a tánc szerelmeseit köti össze – mára jól működő hálózatként 33 ország 45 szervezetének, táncszakmai vezetőjének részvételével. Mr. Ashford arra az időre is gondolt, amikor a The Place irányítását már átadja másnak. Uniós pályázattal biztosította, hogy az Aerowaves önállóan is tovább éljen. A brit vezetéssel létrejött Aerowaves projekthez a tagok – lehetőségeikhez mérten – különböző szintű vállalásokkal csatlakozhattak.

Az Aerowaves egyedüli magyar tagjaként évek óta Talló Gergely képviseli a Műhely Alapítványt, amely 1993 óta fontos szereplő a hazai táncéletben. Úttörő produkciókat mutat be, külföldi művészeket szerepeltet, tevékenységével folyamatos vérfrissítést visz a magyar táncművészetbe. – Megtiszteltetés és komoly lehetőség a hálózat részének lenni, lehetőségeinkkel azonban csak korlátozottan tudunk élni a magyar kortárs tánc támogatásának kiszámíthatatlansága miatt – mondja arra utalva, hogy bár részesei a nyertes Aerowaves csapatnak, az itthon szintén megpályázott és elnyert ötven százalék önrész folyósításában adminisztratív okokból még nem lehetnek biztosak. Hozzászoktak. Pengeélen táncolnak. A 2017-ig tartó Aerowaves projektben ezért csak óvatos vállalásokat mertek tenni, így a teljes 652.735 eurós költségvetésből három évre összesen 6.000 euró direkt brüsszeli forráshoz jutottak.

Aerowaves
Réti Anna és Talló Gergely a projekt finanszírozásának hátteréről mesél a Jurányi Inkubátorházban

A Creative Europe Program a 2014-2020-as ciklusban platformként támogatja az Aerowaves hálózatot, amelynek 24 tagszervezete tud így 2017-ig minden évben legalább három kiemelt Aerowaves vendégprodukciót bemutatni saját helyszínén – köztük a Műhely Alapítvány is. Lehetőségért lehetőség jár: a kölcsönösség jegyében a befogadók saját művészei is jobban tudnak mozogni hálózaton belül.

Nem is árt némi hátszél. A csaknem húszéves Aerowaves együttműködés tagjai hagyományosan minden év októberében szavazzák meg a következő év top húszas koreográfus gárdáját beküldött bemutatkozó videók százai alapján. Azokra, akikre kiemelt figyelem irányul, rengeteg fellépési, bemutatkozási lehetőség vár. A kiválasztottak közül többen komoly nemzetközi karriert futottak be az elmúlt években.

Ebbe az élen táncoló csapatba is kerül magyar résztvevő 2016-ban: Réti Anna élete lehetőségéhez jutott a top húszas beválogatással.

– Itthon szűkek a lehetőségek egy koreográfusnak, nem térül meg a befektetett munkája, csak ha egy-egy produkciója külföldre is eljut – mondja. Nem ő az első magyar, aki részben a Műhely Alapítvány közbenjárásával szintet léphet. A Hód Adrienn vezette HODWORKS Társulat például az elmúlt évek legsikeresebb magyar Aerowaves csapata volt.

Aerowaves
Réti Anna élete lehetőségéhez jutott a top húszas beválogatással

Talló Gergely szerint viszont jó lenne ott tartani legalább, ahol a csehek, akik már szerveztek rangos Aerowaves seregszemlét is. Összefogással, kiszámítható hazai (társ)finanszírozással a kortárs magyar tánc is lehetne kulturális exportcikk és sikerágazat, mondja. A potenciál, a tehetség megvan hozzá.