Útmutatás az élethez
Állami gondozott fiatalok segítése a felnőtté válásban
Elnyert összeg: 20 000 euró
Europe for Citizens
―
Állami gondozott fiataloknak és a velük dolgozó szakembereknek életre szóló élményt jelentett a Balatonakaliban megrendezett Álomalapítás Európában elnevezésű találkozó, melyet a Csepp a Tengerben Állami Gondozott Fogyatékos Gyermekekért Alapítvány szervezett meg 2015 nyarán. A projektet 20 000 euróból, a közvetlen európai uniós Europe for Citizens Program támogatásából finanszírozták. Restár Zsófia projektmenedzser mesélt a találkozóról.
―
Aggasztóan nehéz a helyzete a tizennyolc éves kort elérő, állami gondozott fiataloknak. Átlépve a felnőttkor küszöbét, a szabályokkal és kötöttségekkel teli életből hirtelen a szabadság állapotába kerülnek, amivel rendszerint nem nagyon tudnak mit kezdeni. Bár megvan a lehetőségük, hogy még huszonnégy éves korukig az állam gondoskodjon róluk, a többség, amint teheti, a nekik járó pénzjuttatásokkal rögtön elhagyja az intézményt.
Csakhogy hiába vannak jogaik és hiába van tőkéjük, ezek a fiatalok lelkileg még nem érettek a felnőtt kor kihívásaira, döntési helyzeteire. A gyermekvédelmi intézményekben ugyanis mindent elintéztek helyettük, így a mindennapi lét alapfogalmaival nincsenek tisztában, sokszor még azzal sem, hogy mennyibe kerül egy kiló kenyér. Önellátásra való képtelenségük mellé társul, hogy vagy semmilyen önfenntartásra, családalapításra irányuló céljuk nincs a jövőre nézve, vagy irreális álmokat dédelgetnek. Az ilyenkor bekövetkező csalódások és a pénz gyors elköltése miatt a reményvesztett gyerekek akár néhány hónapon belül az utcán, rég elfeledett rokonoknál vagy utógondozottaknak fenntartott intézményekben kötnek ki. Mindezt tetézi lelki sérültségük, hiszen a nevelőotthonban töltött évek alatt azt tanulták meg, hogy a kapcsolatok felcserélhetőek, és jobb nem kötődni érzelmileg senkihez. Valódi énképük és gondolkodásmódjuk ilyen feltételek mellett nem fejlődhetett ki, ezért aztán lelkileg elszigetelt emberekké válnak, és kortársaikhoz képest óriási hátrányba kerülnek.
A projektmenedzser elmondta, már háromszor nyertek az Europe for Citizens forrásából
Nagy szerencse, hogy az állami gondozottaknak is van őrangyala, például a Csepp a Tengerben Állami Gondozott Fogyatékos Gyermekekért Alapítvány, amely a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek személyiségfejlődésével, képességfejlesztésével, életre nevelésével foglalkozik. Az alapítvány már háromszor nyert a Europe for Citizens közvetlen európai uniós programban, a kapott támogatást nyolc napos táborok megszervezésére fordította, először 2013 telén, majd 2015 nyarán, jelenleg a harmadik, 2017 tavaszán megvalósuló találkozón dolgozik.
Részletesebben a 2015 augusztusában négy ország (Szerbia, Szlovákia, Románia és Magyarország) összefogásával megvalósult Álomalapítás Európában nevű táborról mesél nekünk Restár Zsófia, a szervezet önkéntese, a projekt menedzsere. – Programunkkal a tinédzser korosztályt céloztuk meg (14-18 éves korcsoportot); nem konkrét tudást akartunk nekik továbbadni, inkább utat mutattunk a továbbtanulás és munkaerő piacra való bekerülés tekintetében. Pont azt nyújtottuk nekik, amire a leginkább szükségük volt: a személyes figyelmet – mesél tapasztalatairól Restár Zsófia.
Pont azt nyújtották nekik, amire a leginkább szükségük volt: a személyes figyelmet
A tábor számtalan élményt tartogatott a gyerekeknek: több szabadidős tevékenységet szerveztek, mint például biciklitúrát vagy strandolást a Balatonnál, ezen felül nem formális eszközökkel próbálták lekötni és motiválni őket. A társasjátékok, pszichodráma és playbackszínház, agykontroll, és különböző csoportfoglalkozások mind-mind arra szolgáltak, hogy a fiatalok nyitottabbá váljanak, felismerjék lehetőségeiket, és világlátásuk pozitív irányba mozduljon el.
Nevelő célzattal a szervezők a helyi lakosságot is bevonták a programokba, ami eleinte némi feszültséggel járt, de aztán megtalálták a közös nevezőt egy vidám, családias augusztus 20-i ünnepség keretében. A helyieken kívül a fiataloknak nagy kihívás volt, hogy más-más országból érkeztek, s ugyan mindenki beszélt magyarul, a nyelven kívül az együtt gondolkodásban, kooperációban is összhangra kellett jutniuk.
Restár Zsófia projektmenedzser
Bár egy hét alatt nem lehet világot megváltani, és nem is az volt a cél, azért a találkozó meghozta gyümölcseit. A résztvevők hozzáállásán sikerült javítani, már konkrét tervekkel tértek vissza hazájukba. Restár Zsófia elárul néhány dolgot a nemsokára lezajló következő találkozóról is. Ott a fiatalokat már arra szeretnék rávezetni, hogy van más hátrányos helyzetű csoportja is a társadalomnak, akiknek ugyanúgy szükségük van a segítségre, mint nekik. Így, ha beállítják őket a segítő szerepbe, más szemmel tudják majd nézni a saját élethelyzetüket, s talán ezáltal is előrébb lépnek a felnőtté válás folyamatában.