Új horizont az erdőtűzoltásban
Innovatív eszköz fejlesztése a hatékonyabb erdőtűzoltásért
Elnyert összeg: 800 000 euró
Horizon 2020
―
A Horizon 2020 Program támogatásából, mintegy 800 000 euróból valósul meg az R-Fire Kft. erdőtűzoltást forradalmasító projektje. A magyar konzorcium koordinátorszervezetének ügyvezetője, dr. Restás Ágoston arról mesélt, milyen új oltóanyaggal és módszerrel tudnák hatékonyabbá tenni a tűzoltást – elsősorban az erdőtűz által veszélyeztetett országokban.
―
Korábbi interjúnkban beszámoltunk arról, milyen fontos szembesíteni az erdőjárókat az erdőtűz okozta veszélyekkel.
Magyarországon 1992 óta alkalmaznak légijárművel történő erdőtűzoltást. Jelenleg leginkább vizet használnak oltóanyagként, vagy nemzetközi szinten vas-oxiddal színezett anyagokat, úgynevezett retardánsokat. Azonban mindkét megoldásnak vannak hátrányai: a víz csak korlátozottan képes a növényzet felületén megmaradni - egy négyzetméteren kb. öt kilogramm – így annak oltási képessége is korlátozott; a mesterséges oltóanyagok pedig drágák, és nem utolsó sorban környezetszennyezők is.
Dr. Restás Ágoston tűzoltóként tapasztalatokat szerzett az erdőtűzoltás különböző módszereinek alkalmazási lehetőségeiről, több, ezzel kapcsolatos fejlesztést is vezetett, így a tűzdetektálás és tűzterjedés modellezésének témaköréből, valamint a drónok alkalmazásával kapcsolatosat is. Aztán komoly szakmai tapasztalatokkal a háta mögött rádöbbent arra: létezik hatékonyabb és olcsóbb erdőtűzoltási eljárás is, mint a víz, vagy a retardánsok alkalmazása. Innovációja Szőcs István feltaláló technikáján alapult, miszerint a tüzet vízből előállított speciális habbal is el lehet oltani.
A Dr. Restás Ágoston (képünkön) által vezetett projekt fő célja, hogy a habtechnika alkalmazásával a jelenleginél egy hatékonyabb és olcsóbb erdőtűzoltási rendszert fejlesszenek ki
Az ötletet 2010-ben kezdte kikísérletezni, sok pályázati forrással próbálkozott, köztük a Horizon 2020 SME Instrument Programjával is, melynek első fázisát bár nem sikerült elnyerniük, ellenben rögtön utána megkapták a második fázisra való támogatást. A 2016-2018 között zajló projekt fő célja, hogy a habtechnika alkalmazásával a jelenleginél egy hatékonyabb és olcsóbb erdőtűzoltási rendszert fejlesszenek ki.
A fejlesztés több részből tevődik össze: konzorciumi partnerként bekapcsolódik a TFEX Mérnökiroda Kft., aki a hab kikísérletezését és előállítását végzi. Dr. Restás Ágoston elmondta, hogy a habkoncentrátum víz és néhány anyag egyvelegéből jön létre, és szigetelő hatása miatt akár háromszor akkora oltóképességgel is bírhat, mint a víz. Az anyag feltankolásához egy töltőrendszer is készül, amelyet a TFEX és az R-Fire Kft. közösen készít. Ugyancsak az R-Fire fejlesztése az innovatív, repülőre szerelhető tartályrendszer és a hozzá csatlakozó sugárcső, amellyel több oltóanyagot tudnak juttatni a védendő lombozat felületére, mint a hagyományos eszközökkel. Azt is fontos hozzátenni, hogy az új eszközzel nem közvetlenül a tűz frontvonalát fogják oltani, hanem előtte egy biztonságos távolságban egy védvonalat fognak a terjedés ellen kiépíteni, amivel csökkentik a nem biztonságos távolságból eredő tűzoltás kockázatait is.
Létezik hatékonyabb és olcsóbb erdőtűzoltási eljárás is, mint a víz, vagy a retardánsok alkalmazása
A projektcsapat 2017 nyarán szeretné kipróbálni a már kész habkoncentrátumot és a berendezéseket, 2018 nyarára tervezik a nemzetközi piacra lépést. Dr. Restás Ágoston nem rejti véka alá, hogy nem elsősorban Magyarország a célzott piac számukra, inkább a mediterrán térség, valamint Amerika és Ausztrália felé terjeszkednének. Az eddig beérkezett pozitív visszajelzésekből ítélve a magyar találmány remélhetőleg rövid időn belül világhírnévre fog szert tenni.