Vissza

NYERŐ­MAGYAROK.eu — Az ember a siker mögött

WINETWORK

Eger

Nemzetközi szakértői hálózat a jövő boraiért

– Minden a szőlőben dől el, mondják a borászok. Ha nincs elég jó minőségű szőlő, kár is jó borban reménykedni. Temérdek uniós szabály vonatkozik az európai borágazat szereplőire, a pincészetek versenyképességének kulcsa azonban mégiscsak a szőlő – mondja felütésként Dr. Váczy Kálmán Zoltán, az EKF Élelmiszertudományi és Borászati Tudásközpont főigazgatója. Közép-Európa egyik legjobb termelőhelyén, az egri Nagy-Egedre néző Almagyar-Érseki Szőlőbirtokon, a tőkék tövében beszélgetve nem is kérdés, mi a jó bor alfája.

Winetwork
Dr. Váczy Kálmán Zoltán: a pincészetek versenyképességének kulcsa az egészséges szőlő

Az Észak-magyarországi borvidékek (Egri, Bükki, Mátrai, Tokaji) központjában elhelyezkedő tudásközpont az Eszterházy Károly Főiskolához kapcsolódó kutatóintézetként működik 2006 óta. Többek között azért, hogy a jövő szőlőtermesztéséhez és a kiváló minőségű borok előállításához elengedhetetlen tudományos hátteret biztosítsa. Az intézet legfőbb kutatási területét az élelmiszertudományok jelentik, amely az utóbbi években egészült ki szőlészeti- és borászati területen végzett kutatásokkal. Számtalan piaci- és akadémiai partnerrel működnek együtt különböző projektekben. Jelenleg is futó mintaprojektjük a „falak nélküli laboratórium” – árulja el a főigazgató –, amely egy Szent-Györgyi Albert nevéhez fűződő elgondoláson alapszik. Már Nobel-díjas orvosunk is megfogalmazta az igényt, miszerint eredményesebb lenne a tudományos problémamegoldás, ha a kutatók megosztanák egymással az egy-egy témában már elérhető eredményeiket. Ennek mintájára a tudásközpont belföldön és külföldön egyaránt kutatópartneri hálózat kiépítésén munkálkodik annak érdekében, hogy adott problémán egyidejűleg a téma legavatottabb szakértői dolgozhassanak eredményeiket folyamatában is megosztva egymással. – A kutatásokba a problémák felvetőit, vállalkozásokat, termelőket is bevonunk – magyarázza működésük lényegét Dr. Váczy Kálmán Zoltán.

Egy igazán autentikus egri helyszín, a Nagy-Egedre néző Almagyar-Érseki Szőlőbirtok

A francia kezdeményezésre indult WINETWORK projekt keretein belül az egriek olyan problémára keresik a megoldást, amely egész Európában veszélyt jelent, megelőzéssel azonban jelentősen javítható a borászatok versenyképessége. A kutatás tárgya két szőlőbetegség: hivatalos nevén a szőlő tőkepusztulás és a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazma. Előbbi a klímaváltozás eredményeként jelent meg Európában, és egy magyar kutató, Dr. Lehoczky János írta le először a hetvenes években. Utóbbi, az aranyszínű sárgaság fitoplazma jelentette fenyegetés komolyságát jelzi, hogy a fertőzött területeken a tőkék kötelező kivágását rendelik el. – A projekt célja a konkrét probléma megoldásán túl a partner kutatóintézetek minél olajozottabb együttműködése, a „falak nélküli laboratórium” modell mintájára egy legjobb módszer kialakítása, amelyet alkalmazva később bármilyen probléma kutatásában együttműködhetünk. Ehhez Európa hat országát képviselő tíz partnerünk nyújt segítséget – összegzi a Horizon 2020 keretprogramból támogatott WINETWORK projektet a főigazgató.

Winetwork
Jelenleg is futó mintaprojektjük a „falak nélküli laboratórium” – árulja el a főigazgató

A konzorcium célja szerint 2017 szeptemberében hármas eredménnyel zárul a közös munka: létrejön egy a későbbiekben is segítségül hívható nemzetközi szakértői hálózat, megoldás születik a két szőlőbetegség elterjedésének megfékezésére, és javaslatok születnek további együttműködésekre. A résztvevők már a jövőt tervezik, és dolgoznak a következő Horizon 2020 pályázatokon.

 


 

A fenti projekt az Európai Unió Horizon 2020 kutatási és innovációs keretprogramjának finanszírozásában, a 652601 számú támogatói szerződés keretein belül valósul meg.

 

Winetwork